Šílenosti s elektřinou: Kdo šetří, prodělá nejvíc! Ministr Mládek: Musí to někdo zaplatit!

Energetická lobby se zdá být neomezená stejně tak, jako lobby farmaceutická nebo alespoň to jistě platí v Česku. Když klesá spotřeba elektřiny, vymyslíme, jak peníze z kapes občanů dostat jiným způsobem.

Jan Mládek

Jan Mládek

Asi tímto heslem se řídí šéfka Energetického regulačního úřadu (jistá paní Vitásková) a také ministr průmyslu a obchodu (jistý pan Mládek). Obě jména jsou poměrně důležitá. První je trestně stíhána za problémy s udělováním licencí jistým fotovoltaickým elektrárnám (tzv. FVE), resp. jejich provozovatelům, druhý si nevidí na špičku nosu, když uvedl, že živnostníci jsou parazity sociálního systému, do kterého podstatně méně odvádí, než z něj čerpají, což je idiotismus a lež nejvyššího formátu.

A tak se vkrádá otázka, kdo že to vlastně o našich peněženkách rozhoduje? Oba aktéři si ještě na konci roku 2015 a počátkem roku 2016 nemohli přijít na jméno z důvodu podpisu dotací pro provozovatele FVE a jiných obnovitelných zdrojů pro rok 2016, aby se za pár týdnů shodli na tom, jak „okrást“ české občany ve prospěch energetických firem…

A já se tedy ptám: Jak dopadla energerická firma ČEZ na Balkáně, když chtěla nastolit své praktiky zaběhnuté v ČR? Co se dělo? Demonstrace, odmítáni plateb a drtivé ústupky ČEZu. Nebylo by též na místě se už také vzepřít tomuto vydírání k bohatnutí někoho na úkor „okrádání“ všech?!

Pevně věřím, že běžný český občan alespoň pozorně vidí, jak vypadá skutečná tzv. sociální politika sociálně demokratické strany (myšlena ČSSD a ANO). Pokud dál budeme jen mlčet a psát ERU jakési připomínky, ničeho nedosáhneme a jen ERÚ tuto novelu ještě více obrátí proti občanům s vysvětlením, že zapracovalo připomínky. Nebuďme hloupé ovce…