Kam kráčíš Slovensko? Všichni ve V4 touží po změně

Slovensko se dělí, jak ukázaly víkendové volby. SMER-SD premiéra Fica přišel o cca 15% voličské přízně a do parlamentu se dostaly strany, které byly veřejně pomíjeny či dokonce zesměšňovány.

Martin Strnad

Martin Strnad

Slovenský volič jasně ukázal, že jeho názory a přístup k migrační politice je razantní a rozhodně ne v souladu s vizemi velké Frau Merkel.

Tedy Slovensko se rozhodně více přiblížilo postoji Polska či Maďarska, jednoznačně proti postoji Německa či Francie. Toto nechce pochopit snad jen slovenský prezident, který vidí stabilitu své země i EU v Turecku. Je tedy zjevně na hony vzdálen názorům občanů Slovenské republiky, čímž svůj úřad dostává do stavu minoritního zájmu veřejnosti i budoucí podpory.
Prezident by měl hájit názory i zájmy svých občanů, což se Andreji Kiskovi zjevně nedaří, resp. nemá zájem toto akceptovat.

Buď jak buď, Slovensko je na křižovatce a je reálně možné, že vládu nesestaví nikdo a země poputuje k dalším volbám. To by mělo Slováky následně ještě více vybičovat k podpoře změn proti zaběhnutým pořádkům…

Co bude v Česku? Buďme si jisti, že tak jak byla účelově medii opíjena uskupení na Slovensku a manipulací s veřejným míněním a předvolebními průzkumy jistých stran tlačena do ústraní, tak jsou manipulována i v Česku. Krajské volby na podzim a následně zejména parlamentní v příštím roce ukáží, že i Česko jde cestou V4 a že touží po změně.